Kertészettudományi Intézet

Bemutatkozás, az intézet története

A Debreceni Agrártudományi Egyetemen a Kertészet című tantárgyat a Növénytermesztési Tanszék keretén belül alakult tanszéki csoport kezdte oktatni 1956-ban. Szervezője és 3 éven át irányítója Dr. Haraszti József volt. A szervezeti egység 1959-ben önálló tanszékké alakult, amelyet 1980-ig Dr. Radnóczi Ferenc irányított. 1981-től 1993-ig Dr. Pethő Ferenc, 1994-2012 között Dr. Gonda István, 2012-től 2021-ig pedig Dr. Holb Imre vezetésével működött a Tanszék/Intézet.

Debrecen kertészeti kultúrájának fejlődésében a gyümölcs, - szőlő- és zöldségtermesztés színvonalának növelésében és nem utolsósorban az igényesebb környezet, a parkok virágkultúráinak sokszínűsítésében jelentős kisugárzást gyakorló tanszék oktatóit az alábbiakban soroljuk fel: Dr. Radnóczi Ferenc, Dr. Haraszti József, Dr. Harmat László, Dr. Balogh István, Pappné Dr. Tarányi Zita, Dr. Pethő Ferenc, Dr. Géczi László, Dr. Gonda István, Dr. Hodossi Sándor. A Kertészeti Tanszék oktatási, kutatási és szaktanácsadási tevékenysége szorosan kötődött és kötődik a Pallagi Kísérleti Telephez, melynek korábbi és ma is aktív vezetői és kutatói Karmacsi Bertalan, Preczner Gábor, Géczy István, Dr. Harmat Lászlóné, Szijártó Árpád és Lisku Gábor. Az elmúlt közel fél évszázadban számos asszisztens, tanszéki munkatárs és adminisztrátor segítette a tanszék munkáját, hozzájárulva annak eredményeihez.

Szervezeti átalakulások

2002. január 1-től a Kertészeti Tanszék több szervezeti egységre vált szét, amit a három éves kertészmérnöki képesítést adó főiskolai szak beindítása indokolt. Megalakultak a Gyümölcstermesztési és a Zöldségtermesztési Tanszékek. Az előbbi Dr. Gonda István, az utóbbi Dr. Hodossi Sándor vezetése alatt működött.

2007-ben a változó feltételeknek megfelelően ismét a tanszékek egyesítésére került sor. A megalakult Kertészettudományi és Növényi biotechnológiai Tanszékbe a korábbi Gyümölcstermesztési, Zöldségtermesztési és a Genetika-nemesítés Tanszékek integrálódtak.

2009. augusztus 1-én jött létre a Kertészettudományi Intézet Dr. Gonda István vezetésével. Az Intézeten belül megalakult a Növényi biotechnológiai tanszék Dr. Fári Miklós irányításával, míg a Genetika-nemesítés tanszéki csoportot Dr. Pepó Pál vezette. 2011-ben ezen két szervezeti egység kivált a Kertészettudományi Intézetből, amelyet követően az oktatási és kutatási tevékenység már teljes egészében a kertészeti diszciplínákra (gyümölcstermesztés, zöldségtermesztés, dísznövénytermesztés, szőlőtermesztés) irányult.

Jelenünk

A Kertészettudományi Intézet vezetői feladatait 2021 februárjától Dr. Apáti Ferenc, egyetemi docens, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke látja el.

A gyümölcstermesztéssel kapcsolatos oktatási és kutatási feladatokat Dr. Sipos Marianna, illetve Dr. Csihon Ádám végzik. Kutatómunkájuk a gyümölcstermesztés technológiájának fejlesztésére irányul (pl. alany-, és fajtavizsgálatok, tápanyag-gazdálkodás, termésszabályozás), amelyeknek a partner vállalkozások ültetvényei, illetve az egyetem Pallagi Kertészeti Kísérleti Telepe adnak otthon. A kertészeti növényvédelmével összefüggő tevékenységeket Dr. Holb Imre vezeti, kutatás területe az integrált növényvédelem.

 

 

 

A zöldségtermesztés diszciplínához kapcsolódó oktatási és kutatási tevékenységek Dr. Csontos Györgyi és Galambné Sinka Lúcia részvételével zajlanak. A gyakorlatorientált képzés fontos pillére a 0,8 ha-os bemutató kert, ahol szabadföldi- és hajtatott zöldségtermesztés valósul meg oktatási, illetve kutatási célok alapján. A szabadföldi területek mellett, kettő nagylégterű, és négy fűtetlen fóliasátor mellett egy modern, Priva rendszerrel vezérelt, palántanevelésre és hajtatott zöldségtermesztésre is alkalmas, 560 m2 felületű üvegház is a gyakorlatközpontú oktatás megvalósítását szolgálja. A kertészmérnök hallgatók a gyakorlati képzések, szak- és diplomadolgozati, illetve TDK dolgozati kutatómunkák során a különböző szaporítási, ápolási és betakarítási munkákban jelentős szerepet vállalnak.

 

 

A szőlőtermesztési és borászati csoport feladatait Dr. Rakonczás Nándor és Kállai Zoltán látja el. A 0,5 hektár felületű szőlő fajtagyűjteményben 65 csemege, 73 fehér- és 29 vörös bor valamint 43 alany szőlőfajta fenntartása, esetenként vizsgálata folyik.  A hallgatók gyakorlati ismereteit, elméleti tudásának elmélyítését, valamint szakdolgozati és publikációs munkáikat ezen kívül egy 0,5 ha-os csemegeszőlő, egy 0,2 ha-os művelésmód bemutató felület, egy 0,5 ha-os alany-nemes tartamkísérleti borszőlő felület, és egy kb. 0,1 ha-os fejműveléses történelmi génbanki felület is szolgálja.

 

 

 

A dísznövénytermesztési és zöldfelület-gazdálkodási munkacsoport oktatási és kutatási tevékenységét Dr. Antal Gabriella és Zsiláné André Anikó végzi. Debrecenben Pohl Ferenc (1883-1961), a város egykori főkertésze elsők között ismerte fel hazánkban a dísznövények esztétikai értékén felül, azok gazdasági és ökológiai jelentőségét. Modern szemléletű, biológiailag és ökológiailag is megalkotott munkáival még ma is találkozhatunk Debrecen város közterein, zöldfelületein, utcai fásításokban. A Debreceni Egyetemen 2001-ben kezdődött el a dísznövények kertészeti oktatása és azok klímaváltozással összefüggő kutatása Dr. Fári Miklós Gábor vezetésével (kertészmérnök, biotechnológus) és egyik mestere, Dr. Kováts Zoltán (dísznövény-nemesítő, 1924-2010) szakmai segítségével. A korábbi és jelenlegi csoport kutatásai a hazai szélsőséges klímát jobban tűrő egynyári és évelő dísznövények komplex termesztési, hasznosítási, genetikai, biotechnológiai és egyéb műszaki innovációval kapcsolatos (vertikális növényfalak, mikroszaporítás fito-bioreaktorokban, palántanevelés törpésítőgéppel, LED megvilágítás, hidrokultúrás termesztőberendezések stb.) területekre terjednek ki. Kutatásaink az egynyári és évelő dísznövények alternatív hasznosítási lehetőségek kutatására is fókuszál (bioaktív anyagok, színanyagok, biomassza és/vagy energianövény, mézelőképesség, gyógyászat-, élelmiszer- és takarmány-ipari célok stb).

 

 

A kertészeti ökonómiai munkacsoport tevékenységét Dr. Apáti Ferenc és Dr. Tóth-Kurmai Viktória végzi, kiegészülve Dr. Dorogi Dóra a FruitVeB Zöldség Gyümölcs Terméktanács és Szakmaközi szervezet gazdasági elemzőjével. Munkájuk elsősorban a hazai zöldség-gyümölcs ágazatok piaci és gazdasági elemzésére irányul, melyek magas szintű szakmai háttértámogatást adnak ágazati, szabályozási és szakmapolitikai döntések meghozatalához. Kutatásaik során olyan ágazati költség-jövedelem elemzések készülnek, melyek ágazati-szakmai szempontból hű képet adnak a termelés üzemgazdasági viszonyairól naturális és pénzügyi értelemben egyaránt, az ágazatot jellemző üzemméretek, termelési módok és színvonalak vonatkozásában. A gyümölcstermesztés, a zöldséghajtatás és a szántóföldi zöldségtermesztés gazdasági értékelésén túlmenően a munkacsoport kutatási területe a posztharvest folyamatok, az öntözés, az értékesítési típusok ökonómiai értékelése is. Az Agrárközgazdasági Intézettel, az OTP Agrár Kollégiumával, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával szoros munkakapcsolatban áll a kertészeti önokómiai csoportunk, így az ágazati szereplők, a pénzügyi intézetek és a szakmapolitikai számára is folyamatos szakmai támogatást tudnak nyújtani.


A Kertészettudományi Intézet Facebook oldala:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100090235036208

Legutóbbi frissítés: 2024. 12. 02. 09:58