Kutatás - Agrokémiai és Talajtani Intézet

Balláné dr. Kovács Andrea

• Műtrágyák és alternatív tápanyagpótló anyagok (baromfitrágya, fémipari melléktermék, dolomit, baktériumkészítmények) hatásvizsgálata talaj-növény rendszerben, kisparcellás és tenyészedényes kísérletekben.
  • A talaj könnyen oldható N-frakcióinak vizsgálata tenyészedényes- és tartamkísérletekben.
  • Talajok foszforformáinak vizsgálata radioizotópos nyomjelzéssel.
  • Talajszerkezetet, vízháztartást és talajtermékenységet javító talajoltó készítmény fejlesztése
  • Őszi és tavaszi búza kéntáplálásának elemzése különböző agrotechnikai tényezők hatása mellett.

Prof. Dr. Kátai János

• Az agrotechnikai tényezők (műtrágyázás, öntözés, talajjavítás, vetésváltás, herbicidek) hatása a talajban élő mikroorganizmusok mennyiségi előfordulására és aktivitására trágyázási tartamkísérletekben.
  • Összefüggések igazolása különböző talajok fizikai, kémiai tulajdonságai, valamint a mikrobák mennyisége és aktivitása között.
  • Ásványi és szerves nitrogénformák változásának talaj-mikrobiológiai összefüggései.
  • Atrazin és nitrát akkumuláció és degradáció a talajszelvényen belül.
  • Szerves és szervetlen mikro-szennyezők hatása a talaj mikroorganizmusokra és aktivitásukra.
  • A gyepek talaj-mikrobiológiai folyamataira gyakorolt hatásainak tanulmányozása.
  • A biochar, a kőzetőrlemények hatása a talaj tápanyagtartalmára és a mikrobiológiai aktivitására.
  • A baktériumtrágyák hatása a talaj tulajdonságaira, különös tekintettel a talajszerkezetre.

Dr. Csubák Mária

• A savanyú talajok és talajoldatok vizsgálata (kémiai jellemzők, sav-bázis pufferképesség, savanyodás kinetika, javítóanyag-szükséglet számítások).
  • A természetes szerves savak és fémkomplexeik tulajdonságainak, stabilitási viszonyainak és talajban betöltött szerepének vizsgálata, ezek környezetvédelmi hatásai.
  • Talajkolloidokon lejátszódó adszorpciós illetve ioncsere folyamatok modellezése.
  • A szélsőséges éghajlati tényezők hatása a talaj szerves anyagaira.

Dr. Vágó Imre

• Toxikus elemek (Cr és Ni) hatásának tanulmányozása különböző növénytáplálási feltételek között.
  • A téli alma bór-, magnézium- és kalcium-permetező tápanyag-ellátásának hatása a termés mennyiségére és minőségére.
  • Nitrogén-ellátás, nikkel-terhelés és meszezés hatása az angol perje termésére tenyészedény-kísérletben.
  • Szennyvíziszap-tartalmú és iszapmentes komposztok tápanyag-szolgáltató képességének vizsgálata tenyészedény-kísérletekben.
  • Biogáz gyártás fermentációs maradékának hatása a talaj kémiai és mikrobiológiai tulajdonságaira, továbbá a termés mennyiségére és minőségére.
  • A növények alternatív tápanyag-ellátásának aktuális kérdései.
  • A talaj-növény rendszer szén- és nitrogénforgalmának vizsgálata, összefüggés a talajok mikrobiológiai paramétereivel.

Dr. Béni Áron

• Mintaelőkészítési módszerek fejlesztésé a műszeres analitikai kémia területén
  • Elemspeciációs módszerek kidolgozása
  • Talaj mikrobiológia módszerek kidolgozása
  • Terepi mérőműszerek fejlesztése

Kincses Sándorné dr.

• Különböző trágyázási módok hatása gabonafélék és zöldségek termésmennyiségére és minőségére (makro –és mikroelemek, nitrát-ion – és antioxidánsok mennyisége), a talajok tápanyag-tartalmára, tápanyagszolgáltató képességére.
  • A bio –és integrált termesztésből származó élelmi nyersanyagok beltartalmi értékeinek változása tárolás, feldolgozás során.

Erdeiné dr. Kremper Rita

• Transzportmodellek alkalmazhatóságának vizsgálata. A talajnedvesség- és sótartalmának mérésére alkalmas TDR (Time Domain Reflectrometry) műszer kalibrációs lehetőségeinek értékelése
  • Növénytáplálás. A cinkellátottság megítélésére vonatkozó különböző nemzetközi illetve hazai talajkivonószerek összehasonlítása laboratóriumi kísérletsorozatban.
  • Hamu, mint trágyaszer alkalmazásának vizsgálata
  • Komposzt alkalmazásának vizsgálata
  • P/Zn antagonizmus elemzése, Zn permetező és talajtrágyázás hatásainak vizsgálata a növény termésére és beltartalmi értékeire

Dr. Sándor Zsolt

• A kukorica kultúrában széleskörűen használt herbicidek hatásának vizsgálata a talajban élő nem célzott szervezetekre.
  • A forgatás nélküli talajhasználat talajmikrobiológiai hatásait tanulmányozza, mely a klímaváltozás hatásainak megelőzésére szolgál, mert a hagyományos forgatásos talajműveléshez képpest talajok vízkészlete megmarad.
  • A globális felmelegedés okozta klímaváltozás hatásaként, az extrém időjárási tényezők milyen hatással vannak a termőtalaj állapotára, minőségére.
  • Ökológiai másodvetésben használt növények hatása a talaj fizikai, kémiai és mikrobiológiai tulajdonságára.

Dr. Tállai Magdolna

• Napjainkban a fenntartható mezőgazdaság, és ezen belül az okszerű, környezetkímélő talajhasználat szerves részeként az ásványok szerepe felértékelődött a mezőgazdasági gyakorlat számára. Kutatásunk során különböző ásványőrlemények (bentonit, zeolit, alginit, perlit, dolomit) hatását vizsgáljuk különböző talajtípusokon a talajok fizikai, kémiai, és biológiai tulajdonságaira.
  • A fenntartható és okszerű talajhasználat alternatívájaként különböző természetes baktériumkészítmények (közkereskedelemben is kapható talajoltó anyagok/készítmények) hatását tanulmányozzuk különböző talaj-növény rendszerekben.
  • Különböző természetes összetételű baromfi pelletek vizsgálatát végezzük többféle talajtípuson, különböző vízellátottság beállításával, különböző tesztnövények mellett a talaj biológiai aktivitását tanulmányozva.
  • Egészséges talajok, egészséges növény/takarmány előállítás, és minőségi élelmiszer előállítás céljait előirányozva tanulmányozzuk a „síkkomposzt vagy mélymulcs” módszer talajvédő hatását egy bio-kertség területén köves, sziklás váztalajon.

Juhász Evelin Kármen

• Kénforgalom változásainak vizsgálata talaj-növény rendszerben (tenyészedényes kísérletekben és szántóföldi tartamkísérletekben egyaránt)