Kutatás-Növényvédelmi Intézet

Kutatási területek

• Növénykórtan, különösen a pillangósvirágú és kertészeti növények (pl. borsó, szója, csicseriborsó, csillagfürt, lucerna, egyéb kisebb gazdasági jelentőségű pillangósok, gabona szártőbetegségek) etiológiája, epidemiológiája.
  • Nyálkagombák, napraforgó- és szójabetegségek ökológiája.
  • A Coelomycetes gombák, különösen az Ascochyta, Phoma és Phyllosticta fajok taxonómiája.
  • Izoenzim vizsgálati módszerek alkalmazása a gomba taxonómiában (elektroforézis).
  • Alma IPM növénykórtani problémái, biológiai védelem az Erwinia amylovora ellen.
  • Trichoderma fajok alkalmazása a Rhizoctonia solani talajlakó gomba elleni biológiai védelemben.
  • Botrytis cinerea elleni védelem.
  • Őszi búza, kukorica, napraforgó, pillangósok, borsó, hagyma, kender, alma kártevőinek tanulmányozása.
  • Szisztematológia: Coleoptera (Melolonthidae, Elateridae, Carabidae, Curculionidae), Lepidoptera.
  • Agrotechnika, vetéssorrend hatása a talajlakó kártevőkre.
  • A környezet hatása (művelt területek, táblaszegélyek) a kártevő és hasznos rovarok populációdinamikájára és diverzitására.
  • Mezőgazdasági kártevő rovarok kémiai ökológiája, bogarak és lepkék feromonjainak kutatása.
  • Kártevő rovarok előrejelzése fénycsapdázással, növényvédő szerek hatástani vizsgálatok.
  • Almáskertek ökoszisztémájának kutatása.
  • Fátyolkák (Neuroptera: Chrysopidae) ökológiája; táplálkozásbiológiája, peszticidérzékenysége s annak biokémiai háttere. Az európai Chrysoperla carnea fajkomplex rendszertani, ökológiai, toxikológiai, biokémiai és molekuláris biológiai vizsgálata. Fátyolkateleltető kamrák fejlesztése.
  • Növényvédő szerek mellékhatásainak vizsgálata fátyolkákon, katicabogarakon (Cocccinellidae) és fülbemászókon (Forficulidae), valamint azok acetilkolinészterázainak (AChE) biokémiai jellemzése.
  • Raktári kártevők (Tribolium spp.; Tenebrionidae) peszticidérzékenységének felderítése.
  • Növényi kivonatok rovarölő (riasztó) hatásának vizsgálata levéltetveken és bogarakon.
  • Bacillus thuringiensis (Bt) alfajok toxinja hatásmechanizmusának, valamint Bt alapú készítmények hatékonysági, alkalmazástechnikai vizsgálata.
  • Gabonafélék, napraforgó, burgonya, lucerna zoocönózisának, a hasznos ízeltlábúak kímélési lehetőségeinek vizsgálata.
  • Számítógépes szakértői rendszerek a növényvédelemben.
  • Szúnyogpopulációk rendszertani és ökológiai vizsgálata, szúnyogtenyészőhelyek felvételezése.
  • Csípőszúnyogok elleni vegyszeres és biológiai védekezés.
  • A mikovírusok fitopatogén gombák elleni felhasználhatóságának tanulmányozása.
  • Hipovirulens gombatörzsek szabadföldi, biológiai védekezési programokban való kipróbálása a szelídgesztenye kéregrákot okozó Cryphonectria parasitica-val szemben.
  • A Castanea sativa növénykórtani problémáinak tanulmányozása a Kárpát-medencében.
  • Gyomok elleni biológiai védelemben felhasználható növénykórokozó gombák izolálása, tanulmányozása, technológiai fejlesztések.
  • Veszélyes gyomnövények (elsősorban selyemmályva, szerbtövis fajok, parlagfű, csattanó maszlag) versenyképességének, allelopátiájának vizsgálata.
  • Gyomirtási, gyomszabályozási módszerek fejlesztése szántóföldi kultúrákban (elsősorban kukorica, napraforgó, őszi búza, repce).

Kutatócsoportok

• Mikológiai kutatócsoport (diagnosztika, konvencionális és molekuláris taxonómia, epidemiológia, IPM)
  • Növényvédelmi állattani kutatócsoport (fátyolka /Chrysoperla/ taxonómia, ökológia, fénycsapdázás, Agriotes fajok elterjedtsége, rovarferomon-alkalmazások, Homoptera kutatás)
  • Integrált növényvédelmi és herbológiai kutatócsoport  (Hypovirulens Cryphonectria parasitica alkalmazása a szelídgesztenye IPM-ben, allelopátia gyom- és kultúrnövényeknél, herbicid alkalmazás-technológiai fejlesztések)