Kutatás- Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézet

A Debreceni Egyetem Földhasznosítási, Műszaki és Területfejlesztési Intézet kutatásai olyan összetett tudományos projekteket képviselnek, amelyekben a növénytermesztésben ható ökológiai,biológiai és agronómiai tényezők hatásainak, kölcsönhatásainak feltárása, számszerűsítése és a növényállományokat érő stresszfaktorok alaptudományi vizsgálata a legfontosabb cél és feladat.

A több évtizedes Európában egyedülálló tartamkísérletek teszik lehetővé a kutatás folyamatosságát, az ökológiai viszonyokhoz alkalmazkodó növénytermesztési technológiák fejlesztését és gyakorlati alkalmazását.

Az Intézet kiemelkedő eredményeket ért el a korszerű földhasználat fejlesztésében, a szántóföldi talajhasználat és a talajállapot közötti összefüggések feltárásában, a hagyományos a talajkímélő és költségtakarékos termesztéstechnológiák kidolgozásában, a talaj termékenységének megőrzésében, illetve javításában, a talajdegradációs folyamatok megakadályozásában. Jelentős eredményeket mutatott fel a különböző genotípusú fajták klímaérzékenység és termőhelyi feltételekhez való alkalmazkodó képesség fiziológiai hátterének megismerésében, a szántóföldi növények fotoszintézis teljesítményében fellépő változások meghatározásában, a növények vízfogyasztásának számszerűsítésében, a kritikus időszakok meghatározásában, az aszály előrejelzésében, a növény-talaj-atmoszféra rendszerben végbemenő folyamatok leírásában, a számítógépes agroökológia modellek fejlesztésében.

Az Intézet nagy figyelmet fordít a megújuló erőforrások - első sorban nap és szél energia -  felhasználásának kutatására. Akutatásának profilja tovább bővült az Észak-magyarországi és az Észak-alföldi régiók, megyék stratégiai fejlesztésének tudományos megalapozásával. Az elemzések kiterjednek az ipar, a mezőgazdaság, közlekedés, településhálózat, demográfiai viszonyok, egészségügyi, szociális ellátás és az oktatás területeire.

Az Intézet oktatói és kutatói sikeresen vesznek részt hazai és nemzetközi pályázatokban, amelyet az utóbbi években elnyert számos pályázat (NKFP, GVOP, Baross Gábor program, TAMOP, FP7, Strukturális Alapok, Climate KIC) is bizonyít.

Az Intézet nagy hangsúlyt fektet a vállalkozásokkal való együttműködésre, amely elősegíti a kutató-fejlesztő munka eredményeinek gyakorlati felhasználását.

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 05. 07:30