A környezetgazdálkodási és természetvédelmi mérnöki MSc szakok tananyag és tartalomfejlesztése című projekt

A Társadalmi Megújulás Operatív Program(TÁMOP) keretében finanszírozott projekt célja az MSc környezetgazdálkodási agrármérnöki és természetvédelmi mérnöki szakokon a belépő BSc követelmények egységessé tétele, a kimeneti követelmények munkaerő piaci elvárásokkal való összehangolása, a szakok nemzetközi szintű piacképességének megteremtése, valamint a szükséges oktatási infrastruktúra fejlesztése volt.

Ehhez többek között a tankönyvtár weboldalon ingyenesen on-line hozzáférhető új és adaptált magyar és angol nyelvű bologna-konform moduláris tananyagok kifejlesztésére, idegen nyelven elérhető kurzusok kidolgozására, valamint kari szinten speciális szakadatbázisok elérhetőségének biztosítására került sor.

• Főkedvezményezett: Debreceni Egyetem
  • Partner: Pannon Egyetem
  • Projekt megvalósítási időtartama: 2010.02.01-2011.07.31

Amit fejlesztettünk és on-line elérhetsz a tankönyvtár weboldalon

• Interdiszciplináris és komplex megközelítésű felzárkóztató oktatási modulok
  • Globális környezeti problémák és fenntartható fejlődés modul
    • Környezetgazdálkodás; környezeti elemek védelme (levegőtisztaság védelme, talaj- és vízvédelem)
  • Természetvédelmi modul
    • Természetvédelmi ökológia; élővilág-védelem; élőhelykezelés
  • Agrárkörnyezet-védelem modul
    • Vízgazdálkodás; talajvédelem-remediáció; agrárkörnyezet-védelem - agrotechnológia
  • Gazdálkodási modul
    • Közgazdaságtan, üzemtan; számvitel és pénzgazdálkodás; vezetés és kommunikációs ismeretek; szervezés; logisztika; marketing; környezetgazdaságtan, EU ismeretek
  • Angol nyelvű kurzusok tananyagai
    • Térinformatika; hidrológia; vízgazdálkodás; talajtan; környezettechnológia
  • Magyar nyelvű tananyagok angol nyelvű adaptációja
    • Levegőtisztaság-védelem; környezet és minőségmenedzsment; vízkészletgazdálkodás és vízminőségvédelem; precíziós mezőgazdaság
  • Globális környezeti problémák és néhány társadalmi hatásuk I-II. tankönyvek
  • MSc szintű gazdasági tevékenységre felkészítő ismeretkörök
  • Környezettechnológia
    • Energia növények termesztéstechnológiája (lágyszárúak, fás szárúak); Megújuló energiák műszaki technológiái 1. (biogáz); Megújuló energiák műszaki technológiái 2. (biodízel, bioalkohol);
    • Szerves hulladékok újrahasznosítása (biobrikett, komposzt, szennyvíziszap).

Kutatói pályára felkészítő akadémiai ismeretkörön alapuló tananyagok

• Környezetgazdálkodás ismeretkör
    • Tudományos kutatási alapanyag feldolgozása, elemzési ismeretek; Adatgyűjtés, mérési alapok, a környezetgazdálkodás fontosabb műszerei;
    • Modellezés, mint módszer bemutatása; Publikáció (szóbeli és írásbeli) készítés.
  • Környezet- és természetvédelem ismeretkör
    • Számítógépes szimulációs modellek elmélete; Számítógépes növényi modellek; Hő-, víz-, és tápanyagforgalmi modellek; Termés-szimulációs modellek, modellépítés.
  • Záróvizsga-követelmények digitális programcsomagjai (4 ismeretkör)
    • Környezetgazdálkodás; környezetvédelem; fenntartható mezőgazdasági rendszerek és környezettechnológia; természetvédelem
  • Külföldi felsőoktatási intézményekben alkalmazott tananyag-adaptációk
  • Térinformatika
    • Guide to GIS and Image Processing - IDRISI-TAJGA
  • Természetvédelem
    • Voloscuk, I.: The National Parks and Biosphere Reserves in Carpathians - The Last Nature Paradises
  • Környezetvédelem
    • DHI Water and Environment Tutorial Book
  • On-line elérhető szakkönyvek (6 darab)
    • Környezetirányítás; minőségbiztosítás; globális klímaváltozás; alkalmazkodó növénytermesztés; környezet- és tájgazdálkodás; precíziós mezőgazdaság és vízgazdálkodás témakörökben.
  • Környezetinformatika
    • Szakági MSc szintű mérnöki oktatási szoftverek használatának-, oktatási szerver és szoftver háttér on line biztosítása (DHI, SURFER, IDRISI, VIZUAL, MODFLOW, ERDAS);
    • Mérnöki tudásalapú térképi adattárház és szakadatbázis informatikai hátterének biztosítása
    • Szakági MSc szintű mérnöki tudásalapú térképi adattárház és szakadatbázis kialakítása: természeti erőforrások védelméhez és fenntartásához kapcsolódó tantárgyak (talaj, víz, levegő, biodiverzitás) oktatásához.
    • Mérnöki tudásalapú adattárház integrációja a tananyagokba.