VETŐGÉP EGYETEM - 2025
Szemenkénti vetőgépek profi beállítása a gyakorlatban
A Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézete felnőttképzést szervez gyakorló gazdálkodóknak, mezőgazdaság iránt érdeklődőknek és egyetemi hallgatóknak.
A képzés célja gyakorlati műszaki, informatikai és agronómai tudás átadása, amelyek segítségével eredményes szemenkénti vetés valósítható meg. Ez egy márkafüggetlen képzési program, amely abban segít, hogy mélyebb megértést szerezz a vetéstechnika működéséről, és ennek alapján saját rendszeredre szabott beállításokat alkalmazz. A képzés fókuszában nem az előírt beállítási értékek átadása áll, hanem azok az elméleti alapok és gyakorlati technológiai megközelítések, amelyek segítenek felismerni és értékelni, hogy a te talajadottságaidhoz, vetőmagodhoz és gépedhez milyen beállítási kombinációk vezetnek az optimális keléshez.
A képzés időpontja: 2025.09.02. 9.00-12.00 és 13.00-16.00
A képzés helyszíne:
Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campus (4032 Debrecen, Böszörményi út 138.), Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet, Géptan oktatási épület (Akadémiakert utca jobb oldali utolsó épület)
(https://maps.app.goo.gl/1bhZaFRzdegNkNHSA)
A képzés oktatója: Dr. Sojnóczki István, adjunktus, Földhasznosítási, Műszaki és Precíziós Technológiai Intézet
Program:
8:30 Regisztráció megnyitása
9.00 Egy mag – egy esély: a vetés agronómiai alapjai a szántóföldi kísérletek alapján
Gyakorlati kísérleti eredményeken keresztül mutatja be, hogyan hatnak a különböző vetéstechnikai beállítások a kelés sikerességére és az állomány fejlődésére. A fókuszban az agronómiai alapelvek és azok alkalmazása áll, a klasszikus szántástól a bolygatatlan művelésig terjedő rendszerben.
Innovációk a vetéstechnológiában: Korszerű megoldások és azok agronómiai hatásai az alapoktól a precíziós rendszerekig
Az elmúlt évek technológiai előrehaladása jelentős változásokat hozott a vetőgépek és vetéstechnológiák területén. A mai piacon már számos korszerű opció érhető el, melyek különböző szintű automatizálást és hatékonyságot kínálnak. A precíziós mezőgazdaság eszköztára új távlatokat nyit a vetés megvalósításában, lehetőséget adva arra, hogy a gazdálkodók az üzemméretükhöz és pénzügyi lehetőségeikhez leginkább illeszkedő technológiát válasszák.
Szántva, mulcsban, bolygatatlanul: Vetéstechnikai finomhangolás, hol - mit használjunk a jó keléshez?
A különböző talajművelési rendszerek (szántás, mulcshagyás, no-till) sajátosságait veszi górcső alá vetéstechnikai szempontból. Részletesen bemutatja, milyen gépbeállítások, vetőelemek és technikai megoldások segítik elő az egyenletes kelést és a stabil kezdeti állományfejlődést a különböző körülmények között.
Magárok titkai! Tippek és trükkök a magárok értékeléséhez, a vetőgép leszorítóerejének és egyéb szerkezeti elemek beállítása
A vetés sikerének egyik legfontosabb, mégis gyakran alulértékelt eleme a megfelelő magárok-kialakítás. Gyakorlati példákon keresztül mindenki megtapasztalhatja, hogyan befolyásolja a leszorítóerő, a csoroszlyatárcsák és egyéb szerkezeti elemek beállítása a kelés egyenletességét és a gyökérzóna fejlődését.
12.00 - 13.00 Ebédszünet
13.00 Szántóföldi terepi gyakorlat:
Szántóföldi beállítások, vetőgép-értékelés és kalibrálás elsajátítása
A vetéskori gépbeállítások hatása a termésre
A szántóföldi gyakorlat során kukoricaállományokon keresztül vizsgáljuk meg, milyen hatással vannak a különböző vetéskori gépbeállítások – például a vetési mélység, leszorítóerő vagy sebesség – a kezdeti fejlődésre és a végső terméshozamra. A bemutatott parcellákon szemmel látható különbségek alapján értékeljük a technikai döntések agronómiai következményeit
16.00 A tanfolyam zárása
Részvételi díj: bruttó 50.000 Ft.
Jelentkezési határidő: 2025.08.24.
A képzés csak megfelelő jelentkezői létszám esetén indul.
Maximális létszám: 20 fő
A jelentkezés feltételei
- A képzésre jelentkezni a regisztrációs felület kitöltésével lehet a fent megadott jelentkezési határidőig.
- A regisztráció megrendelésnek minősül, a képzésen a részvétel feltétele a képzési díj előzetes kiegyenlítése.
- A jelentkezés véglegesítése és elküldése utána Debreceni Egyetem lemondást nem fogad el, a képzési díjat lemondás miatt nem utalja vissza. A képzési díj visszautalása kizárólag a képzés elmaradása esetén lehetséges.
- A képzési díjat a képzésről történő távolmaradás esetén is ki kell fizetni. A képzési díj teljes kiegyenlítése után a részvétel átruházható.
- A regisztráció után elektronikus formában (emailben) küldjük meg a számlát. A részvételi díj megfizetése kizárólag átutalással teljesíthető.
Egyéb információk
A tanfolyam nem minősül akkreditált felnőttképzésnek, a résztvevők Tanúsítványt kapnak a kurzus elvégzéséről, de a képzés oklevelet, képesítést nem ad.
A programváltozás jogát fenntartjuk. További információkért forduljon hozzánk az bojtor.csaba@agr.unideb.hu e-mail címen vagy a következő telefonszámon: +36 52 508 444 / 88488 mellék.
(A regisztrációhoz kattintson a linkre ↑)