Képzéssel kapcsolatos gyakran ismételt kérdések

Mi történik, ha nem tudok egy tantárgyat teljesíteni?

Következő tanévben újra lehet próbálni teljesíteni a tárgyat, de ha a már szereztél aláírást, akkor vizsgakurzusként bármikor újra felveheted.

Hányszor lehet felvenni egy tárgyat a képzés alatt és hányszor lehet vizsgázni belőle?

Egy tárgyat háromszor lehet felvenni, aláírás megszerzése után összesen 6 vizsgaalkalom lehetséges.

Hány kreditet kell teljesítenem állami finanszírozású képzés esetén egy év alatt?

Egy év alatt 30-at, 2 félév átlagában 15-öt, és hozzá 2,5-ös tanulmányi átlag szükséges

Hány félévet csúszhatok, hogy ne kerüljek fizetős képzésre?

Képzési idő + 2 félév. (BSc esetében 9 félév, MSc  esetében 6 félév, FOSZ esetében 6 félév)

Ha több tárgyat nem teljesítek, akkor félévet kell ismételnem?

Nem, csak újra fel kell venned a nem teljesített tárgyakat.

Hetente hány órára kell bejárni és mennyit lehet hiányozni?

Előadásokra javasolt bejárni, a gyakorlatokon való részévétel kötelező, 20-30% hiányzás megengedett, amit az adott tárgy Tantárgyi követelmény-rendszerében rögzítenek.

Van-e lehetőségem a képzés folyamán szakot váltani, ha esetleg mégsem tetszik a képzés?

Képzési területen belül egyszer mindenképpen van.

Mikor lesz a gólyatábor és hol?

A Campus területén lesz a MÉK-es hallgatónak az első oktatási hét előtti héten augusztus végén, szeptember elején.

Hol folyik az oktatás a Karon?

Az oktatás nagy része a Böszörményi úti Campuson (Debrecen, Böszörményi út 138.) van, de az Egyetem más campusain is előfordul, hogy van óra. A gyakorlatok könnyen megközelíthető helyen vannak, amelyekre egyénileg vagy az intézetek által szervezett járművel utaznak a hallgatók.

Melyik kollégiumot érdemes választanom, ha a MÉK-re jelentkezem?

A Veres Péter Kollégium és az Arany Sándor Diákapartman a Böszörményi úti Campuson helyezkedik el.

Hány nyelvvizsga kell a diplomához?

Egyik szakunkon sem kell nyelvvizsga a diplomához.

Milyen ösztöndíjakkal lehet kalkulálni és mekkora ezek értéke?

Számos ösztöndíjjal lehet élni teljesítmény vagy szociális rászorultság alapján. Részletesebben az alábbi linken tájékozódhatsz: https://unideb.hu/osztondijak-hallgatoi-juttatasok

A legtöbb hallgatót érintő ösztöndíjak az alábbiak:

• Tanulmányi ösztöndíj: 13-38 000 Ft/hó
  • Kiemelt szakmai és tudományos ösztöndíj: max. 50 000Ft/hó
  • Szociális ösztöndíj: 9-33 500 Ft/hó

Milyen átlagot kell elérni, hogy tanulmányi ösztöndíjat kapjak?

Akár 3,2-es átlagtól kaphatnak a hallgatók ösztöndíjat, ez attól is függ, hogy melyik szakon tanulsz.

Hogyan kerülhetek át önköltséges képzésről állami ösztöndíjas képzésre?

Két teljesített félév után van erre lehetőséged (átsorolással). Ehhez kérvényt kell benyújtanod a Tanulmányi Osztályra.

Milyen külföldi egyetemeken van lehetőségem tanulni?

Erasmus program segítségével gyakorlatilag bárhova eljuthatsz. Karunknak 70-nél több külföldi intézménnyel van kapcsolata.

Milyen a hallgatói élet a Campuson?

A leendő hallgatóink első és egyben legmeghatározóbb rendezvénye a Gólyatábor. Nagy érdeklődésnek örvend a MÉK Kari Nap is. Ez utóbbi célja, hogy az oktatók és hallgatók közelebb kerüljenek egymáshoz. Félév közben a „Random Kedd” nevű programsorozattal vár Titeket Hallgatói Önkormányzatunk, ahol szórakoztató esteken vehettek részt. A programsorozat állomásai között szerepel a Quiz est, Ügyességi est, Társas est és a Random Kedd Tehetségkutató estje is. Novemberben a Debreceni Egyetem főépületében, varázslatos környezetben rendezzük meg a Gólyabált. Tavasszal rendezzük meg a „Felezést”, ahol 3 napon keresztül változatos programokkal ünnepeljük azon hallgatóinkat, akik képzési idejük feléhez érkeztek. Májusban a legnagyobb eseményünk, a nagymúltú „Sárgulás” kerül megrendezésre, mely nevének eredete az érett búzakalász sárgulásával hozható párhuzamba. A közel 1 hetes rendezvényen főzéssel, napközbeni programokkal, sportprogramokkal, sárgulási lovasfelvonulással, korsóavatóval és egy impozáns bállal ünnepeljük a végzős hallgatóinkat. A lovas felvonulás keretein belül hallgatóink elbúcsúzhatnak az Egyetemtől és Debrecentől. A fent említett programokon túl a tanév során az Agrárbajnokság nyújt kikapcsolódási lehetőséget a sportolni vágyó hallgatóknak.

Az agrár képzésre általában fiúk jelentkeznek?

Nem, de szakonként változó. A Campuson tanuló hallhatók közül a fiúk és a lányok aránya kb. 50-50%.

Mikor kell menni gyakorlatra és hova lehet?

MÉK-en vannak nyári gyakorlatok és van a 7. féléves 12 hetes gyakorlat. A gyakorlatokra szabadon választ helyet a hallgató vagy az egyetem által javasolt gyakorlati helyek közül is dönthet.

Mennyire gyakorlatorientált a képzés?

Az agrárképzési szakoknál 30-40% a gyakorlatok részaránya (labor, tanüzem, tangazdaság).

Hány féléves képzések vannak a Karon?

BSc képzésen 7 félév, MSc képzésen 4 félév, osztatlan képzésen 10 félév, FOSZ képzésen 4 félév, , szakirányú továbbképzési szak esetében 2 félév, a PhD képzés 8 félévet ölel fel.

Mennyire nehéz elvégezni a Kar szakjait?

Az egyetemi képzésben történő aktív részvétellel könnyen elvégezhető.

Mennyit keres egy kezdő agrármérnök?

Bruttó 450-600 000 Ft.

Mennyi idő alatt tud elhelyezkedni egy kezdő diplomás agrármérnök?

Akár azonnal.

Hol kérdezhetek a felvételivel, szakokkal kapcsolatban?

• Személyesen: MÉK Tanulmányi Osztály
  • Cím: 4032 Debrecen, Böszörményi út 138. DE Böszörményi úti Campus "A" Főépület Tanulmányi épület, földszint, 57-es szoba
  • E-mailen:

Szakvezetők https://mek.unideb.hu/kepzeseink-1

A Kar szokott-e nyíltnapot tartani?

IGEN! December második hetében, idén 2023. december 7-én várunk minden érdeklődőt szeretettel!