Kommunális szennyvíztisztító telepek energiahatékonysága

MAGYARORSZÁGI KOMMUNÁLIS SZENNYVÍZTISZTÍTÓ TELEPEK ENERGIAHATÉKONYSÁGÁNAK FELMÉRÉSE CÍMŰ PROJEKT ZÁRÓKONFERENCIÁJA A BELÜGYMINISZTÉRIUMBAN

A 3 év időtartamú projekt a Baden-Württemberg tartomány Környezetvédelmi, Klíma és Energiagazdálkodási minisztériuma és Belügyminisztérium közötti kétoldalú szakmai együttműködés keretében valósult meg és zárult február 7-én. Tudományos oldalt a Stuttgarti Egyetem, Szennyvíztechnológiai tanszékének vezetője Prof. Carsten Meyer, illetve magyar oldalról a Debreceni Egyetem, Víz és Környezetgazdálkodási Intézetének igazgatója Prof. Tamás János által vezetett munkacsoportok képviselték. A felmérésben résztvevő három referencia telep a nyíregyházi Nyírségvíz Zrt., a Debreceni Vízmű Zrt., illetve a karcagi Tiszamenti Regionális Vízmű Zrt. telepei voltak. A zárókonferencián a német és magyar minisztériumi megnyitók után a német tudományos panel tagjai részletesen ismertették a Németországban már bevezetett módszertant és a magyarországi eredményeket. A résztvevő magyar cégek vezetői és Magyar Víziközmű képviselői további gyakorlati adatokkal támasztották alá a német referencia adatok alapján is kiváló hazai eredményeiket. A módszertan az akkumulált céges energetikai mérési adatok alapján lehetővé teszi, hogy legjobb 25% -ba tartozó telepek ’A++’, a következő 25%-os mezőny ’A+’, az azt követők ’A’ energetikai besorolást kapjanak. Ugyanakkor tényleges technológiai fejlesztési feladatokat lehet meghatározni az utolsó 25% -ba kerülők számára. Murányiné Krempels Gabriella főosztályvezető a konferencia összegzésében megállapította, hogy a vízi közmű szektor számára fontos és követendő feladatnak tekinthető a módszer hazai bevezetése és elterjesztése, amelyet az vízvédelmi, energetikai és klímavédelmi szempontok egyaránt alátámasztanak. Prof. Tamás Jánosnak a partnerekkel együtt végzett szerkesztésében, az elkészült jelentés digitális formában is elérhető a DEA honlapján (https://dea.lib.unideb.hu/).