A szakkollégiumi élethez szervesen kapcsolódó, szakmai tartalmakra épülő, sport- és egyéb szabadidős jellegű közösségi tevékenységek

Tanulmányi út - Hódmezővásárhely

A programon belül a Kerpely Kálmán Szakkollégium tanulmányi utat szervezett a XXIII. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokra, Hódmezővásárhelyre. A tanulmányi úton 40 fő vett részt. A tanulmányi út lebonyolítására 2016. május 19-20-án került sor. A programot a következőkben részletezzük:

1. ÁLLOMÁS: Szarvas, Szent István Egyetem Gazdasági-, Agrár- és Egészségtudományi Kar 

Szakmai program
induló kukorica- és napraforgó kísérlet megtekintése
rizstermesztés bemutatása
GENESIS őszi búza fajtakísérlet megtekintése
Szakmai felelős: Dr. Futó Zoltán, a Szent István Egyetem Gazdasági-, Agrár- és Egészségtudományi Karának dékánja

 

„Gyakorlatban a tudás” – Veszprém és környéke tanulmányi út  Debreceni Egyetem Kerpely Kálmán Szakkollégium   2015. 05.28-2015.05.31

 Az első nap reggelén útnak indultunk, hogy a NTP-SZKOLL-14-0007 kóddal jelölt „AFELSŐOKTATÁSBAN MŰKÖDŐ SZAKKOLLÉGIUMOK TÁMOGATÁSA” címűpályázat keretin belül teljesítsük 4 napos tanulmány utunkat. 2015. május 28-án kora délutániórákban érkeztünk meg az első gazdához Keresztes Zsolthoz, Mezőfalvára. Továbbá a YaraHungária Kft. képviseletében Dr. Térmeg János szaktanácsadó tartott általános ismertetés aYara Hungária Kft. működéséről, felépítéséről, szakmai bemutatót a tápanyag gazdálkodásról illetve egy rövid prezentációt a Yara termékcsaládokról, azon belül a termékekről és használatukról.

A tanulmányi út során Koronczai Rita és dr. Termeg János kísérte el a csapatot a különböző városok, települések kiemelkedő szakembereihez, gazdáihoz. A nap folytatása ként elutaztunk Siófokra, a városnézést követően ugyan ebben a városban elfoglaltuk szállásunkat. A Balaton parti városban kulturális programként lehetőség volt megtekinteni az evangélikus templomot, a víztornyot, a Sió-zsilipet és a meteorológiai obszervatóriumot.

A második napon Enyingre utaztunk Mikó Ferenchez, akinek gazdasága Fejér megyei Mezőföld dél-nyugati részén (Enying településén) és az azt körülvevő közösségek határán fekszik. Gazdálkodásba a rendszerváltást követően fogott bele, mint első generációs mezőgazdász. A több mint 3000 ha művelése során elődleges szempontja a talajvédelem, mindent megtesz a talajok védelméért és a termőképesség fenntartásáért, a termesztett termény mennyiségéért, minőségéért és természetesen a maximális haszonnal való értékesítésért. Mindezek érdekében sem a fáradságot, sem a szükséges befektetésekre (gépek, berendezések, tápanyag-utánpótlás, növényvédelem) fektetett pénzt nem sajnálja.

Kora délután elindultunk, hogy szállásunkat elfoglaljuk Kőszegen. Útközben Veszprém városában kulturális programként néhány órát eltöltöttunk. a város főbb látnivalói között említhető: a Megyeháza, Szent Mihály-székesegyház, Városháza, Viadukt, Érseki palota. A nap késő délutáni óráiba megérkezve Kőszegen is lehetőség volt a város megtekintésére, megismerésére.

A harmadik napon Bükfürdő-Chernelházadamonya volt az úti célunk. A Répcevölgye 2001 Kft. képviseletében Bodorics Pál tartott számunkra egy szakmai ismertetőt, majd Bodorics Balázzsal megnézhettünk néhány növénytermesztésileg kiemelkedő táblát, illetve a gépparkot bemutatta számunkra. A vállalkozás megközelítőleg 2000 hektáron gazdálkodik. 1968 óta termelőszövetkezetként, majd 2001 óta vállalkozásként működik. A mai napig 1005-ban magyar tulajdonban van a vállalkozás. A cég jelenleg 26 fő alkalmazottat foglalkoztat és 2008-ban a NYME-MÉK-től megkapta a mintagazdaság címet, kitüntetést. A termesztett főbb növények az őszi búza, kukorica, repce 500 ha körüli vetési területtel, 200ha körüli tavaszi árpa és 100 ha körüli napraforgó és fűmag. Vetésforgóba szereplő további növények a lucerna, cukorrépa. Minden évben foglalkoznak beállított fajtakísérletekkel, műtrágya-, valamint növényvédőszer kísérletekkel. A mezőgazdasági munka nem csak a növénytermesztésben merül ki. Állattenyésztés és Vadászat, mely szintén profitot jelent a cég számára.

2005 nyarától magyartarka és Limousin fajtákkal alapozták meg a szarvasmarha tenyésztés és tartásukat. Mai létszám a kezdetekhez képest majd 4szeres növekedést mutat illetve újabb fajta (szürke marha) került külön gulyába. Folyamatos tevékenységük a sertés hízlalás. Ez az állomány felel meg a termesztetés, feldolgozás során képződő melléktermékek hasznosításáért.

A tervezett indulásunkhoz képest néhány órás késéssel elindultunk a tanulmányi út utolsó szálláshelyére útba ejtve Győr városát. Győrben számos látnivaló között 2 órás séta keretében 
megnézhettük a történelmi belvárost, a városházát.

Tanulmányutunk utolsó, 4. napján Hilltop Borászat neszmélyi borászatába látogattunk el. A Hilltop több mint 400 hektárról leszüretelt szőlőből készít bort, továbbá kiegészítő tevékenységként majd 30 hektár dió ültetvénnyel rendelkezik. Több mint 1,5 órát töltöttünk Mukli Dániel szőlész társaságában, aki elmondta számunkra a különböző fajták termesztéstechnológiájához tartozó információkat és bemutatta számunkra a használt fajtákat. A fajták és a termesztés technológiát követően a helyi borász bemutatta számunkra a borkészítés folyamatát, a használt gépeket, a teljes technológiai folyamatot megnézhettük a gyümölcs bejutásától, az erjesztésen át a palackozásig. A pincében található több éves borok mellett és a nemes penésszel beszőtt falak között a tanulmányi út szakmai részét egy néhány borból álló borkóstolóval zártuk le.

A tanulmányi út utolsó városa Esztergom volt. A történelmi város számos látványossággal rendelkezik (Bazilika, Várhegy, Ószeminárium, Prímás palota, Szent Ignác- plébániatemplom). A város másik nap nevezetessége a Mária Valéria híd, melyen átkelve Szlovákiába érkezünk. A tanulmányi út minden napja újabb és újabb tapasztalatok megszerzésével, fontos és hasznos információk elhangzásával segíthet a Kerpely Kálmán Szakkollégium hallgatói számára, hogy jobb, megfontolt, versenyképes szakemberek legyenek és helyt tudjanak állni a mezőgazdaság területenén. ezuton szeretnénk megköszönni az Emberi Erőforrás Minisztériuma egbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi erőforrás támogatáskezelő által nyújtott támogatást, a Yara Hungária Kft. munkatársainak Koronczai Ritának és Dr. Térmeg Jánosnak, hogy segített eljutni a gazdákhoz, továbbá azon gazdáknak és szakembereknek, akik fogadtak minket és szakemberként leülhettünk velük egy asztalhoz.

<>

Legutóbbi frissítés: 2022. 08. 01. 19:31