XXXIV. OTDK Agrártudományi Szekció

2019, április 15 - 15:15
A LEGJOBB AGRÁROSOK DEBRECENBEN VETÉLKEDNEK! XXXIV. ORSZÁGOS TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRI KONFERENCIA AGRÁRTUDOMÁNYI SZEKCIÓ, 2019. április 16-18.

A legjobb agrárosok Debrecenben vetélkednek!

XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia

Agrártudományi Szekció

2019. április 16-18.

2007-ben már összemérték a tudásukat országos konferencián a hazai agrárfelsőoktatási intézmények arra érdemes hallgatói a XXVIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Agrártudományi Szekciójában. 12 év elteltével ismét otthon ad a Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara ennek a szakmai seregszemlének, a XXXIV. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Agrártudományi Szekciójának megrendezésével.

Az OTDK az ország legnagyobb tudományos rendezvényeként a tehetséges alkotó fiatalok színvonalas bemutatkozási seregszemléje. Kiemelt szerepét a felsőoktatási tehetséggondozásban a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény is rögzíti. Egy igazi hungarikum, amely már több, mint 60 éve lehetőséget biztosít felsőoktatásban tanuló tehetséges hallgatók munkájának bemutatására, a tanár-diák kapcsolatok erősítésére, diáktudományos tevékenység országos nyilvánossága és elismerése. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia 2018. december 15-én Magyar Örökség Díjban részesült, ezzel bekerült a Magyarság Láthatatlan Szellemi Múzeumába. Országos szinten, számos szekcióban, az OTDK-kon 1955-től 2017-ig összesen 62 619 pályamunkát mutattak be szerzőik, amely szám a mostani XXXIV. OTDK-n tovább emelkedik – csak az Agrártudományi Szekcióban csaknem 300 pályamunkával.

A mostani debreceni konferencia több tekintetben is mérföldkőnek számít Egyrészt a jelentkezők száma (311 dolgozat), másrészt a határontúli magyar hallgatók nagy számú érdeklődése miatt. Erdélyből Felvidékről és Vajdaságból összesen 18 hallgató érkezik, több kísérőtanárral, utóbbiak az egyes szakmai tagozatokban bíráló bizottsági feladatokat is ellátnak. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács 25 éve tart kapcsolatot a fokozatosan újjáépült határon túli magyar felsőoktatással. E kapcsolatépítésében mérföldkőnek számít a Tudományos Diákkörök Határok Nélkül (HTDK) program 2013-as létrehozása.

Ami a mostani konferencián teljesen új, az a középiskolások részvétele. Nagy István agrárminiszter támogatásával számos mezőgazdasági középiskolát szólítottak meg a szervezők. Ennek eredményeként meghirdetésre került az I. Országos Agrár Középiskolai Tudományos Diákköri Konferencia, amelyben, 2 tagozatban 18 középiskolás mutatja be saját kutatásának eddigi eredményeit.

Ebben az évben elsőként egy elismert tudósról, Roska Tamásról elnevezett plenáris előadás is elhangzik a konferencia megnyitóján, amelyre pályázat alapján nyert jogot egy állatorvos PhD hallgató.

A konferencián, a több, mint 300 egyetemi hallgató munkáját 27 tagozatban közel 170 fő bíráló értékeli. A dolgozatok szerzőit csaknem 400 konzulens segítette. A konferencia második napjának délutánján, az előadások lezárása után számos szabadidős program (pl.: ökörsütés, tudományos kvízjáték, kirándulások) tehetik még emlékezetesebbé a résztvevő hallgatók, oktatók programját.

A konferencia záróünnepsége és eredményhirdetése 2019. április 18-án kerül megrendezésre. A konferenciát az EMMI, az Agrárminisztérium és számos egyéb szakmai és gazdasági szervezet támogatta, anyagiakkal és tárgyjutalmak felajánlásával.