Mit hallanak a növények?
A növényeket a környezetükből folyamatos ingerek érik, melyekre a növényeknek reagálnia kell. A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Nyíregyházi Kutatóintézetének munkatársai azt kutatják, hogyan befolyásolja az ultrahang a növények fejlődését.
Szemléletformáló természetpedagógia
Környezetünk megismertetése és megóvása, a szemléletformálás és a környezettudatosság a természetpedagógia célja. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara hazánkban elsőként hirdette meg három féléves posztgraduális képzését.
Stratégiai szerep a vízgazdálkodásban
Harminc év után tettek újra hazánkban záróvizsgát a mezőgazdasági vízgazdálkodási mérnökök a Debreceni Egyetemen. A 2018-ban újraindított egyedülálló mesterképzésen idén elsőként hét magyar hallgató végzett. Az agrárkar kurzusa iránt nemzetközi szinten is nagy az érdeklődés.
Agrárminiszteri látogatás
A magyar mezőgazdaság veszélyhelyzetben nyújtott teljesítményéről, a hazai agrárfelsőoktatás helyzetéről és a formálódó Magyar Agrártudományi Egyetemről beszélt a Debreceni Egyetemre látogató Nagy István agárminiszter a hirek.unideb.hu-nak.
Mi újság a méhkaptárban?
Évek óta a klíma és környezetvédelem egyik központi témája a méhek védelme. A szakemberek a megporzó szerepük jelentőségét hangsúlyozzák és fokozott védelmükre szólítanak fel. Május 20-a 2017 óta a méhek világnapja.
Az első év a lovasoknál
Megkezdődik a vizsgaidőszak a lótenyésztő és lovassportszervező agrármérnök szakon. A DE Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) BSc képzésének tavalyi elindítása sikeresnek bizonyult, a szak következő évfolyamára többszörös a túljelentkezés.
Az éhes ember veszélyes lehet
Bár teljes mértékben nem sikerült megvalósítani azt az úgynevezett millenniumi fejlesztési célt, hogy 2000-re az egész világon felszámolják az éhínséget, manapság kevesebbeknek korog a gyomra a Földön, mint az ezredfordulón.
A következő tanévre készülnek
Új oktatási szemléltető eszközökkel és 500 tölgy facsemetével gazdagodott a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Középiskolája és Kollégiuma. A taneszközök a mezőgazdasági géptan megértésében segítik majd a diákokat. Az intézmény a következő tanévben bővíti oktatási kínálatát is.
Szántóföldi körkép járványhelyzetben
A mezőgazdasági munkák a tervezett módon zajlanak a földeken. A járványügyi veszélyhelyzet egyelőre nem okozott nagyobb fennakadást a munkák elvégzésében. A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság főigazgató-helyettesét a járvány hatásairól kérdeztük.
„Nem bírunk ennyit megenni”
Míg a koronavírus-járvány magyarországi kezdetén néha elfogytak az alapvető élelmiszerek a boltokból, addig mostanra komolyabb tartalékok kezdenek felhalmozódni a termelőknél. A szakemberek szerint mennyiségi és minőségi szempontból is folyamatos lesz az élelmiszer-ellátás.