NTP-SZKOLL-16 Kötelező kurzus- A pálinka bírálata és szerepe a gasztronómiában

Komáromi János előadásában hallhattunk a Tuzséri pálinka manufaktúra működéséről. Bepillantást nyertünk az előállítás során használt eszközökről, azok fejlődéséről az évek, évtizedek folyamán, valamint azon lépésekről, amelyek az átlag pálinkák fölé emelik az általuk előállítottakat. A pálinka név használatát, illetve a párlatoktól való elkülönítésének törvényi szabályozását hallhattuk, majd a pálinka bírálat és érzékszervi bírálat bemutatása következett. 

 

 

 

 

 

 

 

„Méhészkedjünk…” 

Tóth Norbert előadásában a méhészkedés magyarországi helyzetéről, a kezdő és veterán méhészek problémáiról hallhattunk mind szakmai, mind gazdasági szempontokból. Megéri-e méhészkedni, hogyan fogjon hozzá egy fiatal gazda ehhez a szakmához, illetve mire van szüksége, hogy jövedelmező legyen a vállalkozása. Az előadás során részletes lebontást hallhattunk egy átlagos méhész 12 hónapjáról, azok egyedi kihívásairól.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Biogáz-üzemi fermentlé hasznosítása a növénytermesztésben"

Dr. Makádi Mariann előadásában a biogáz üzemek működése során keletkező fermentlé gazdaságos és környezetbarát felhasználásáról hallhattunk. Hosszú évek kutatási eredményeibe nyerhettünk bepillantást. Habár a fermentlé az utóbbi években már nem minősül a törvény szemében szennyvíznek, elterjedt, mezőgazdasági felhasználása még várat magára, felhasználása egyelőre szigorú engedélyekhez kötött.

 

 

 

 

 

 

 

 

Szennyvíziszap kezelés, komposztálás


Dr. Aranyos Tibor előadásában a szennyvíziszap keletkezéséről, kezeléséről, illetve mezőgazdasági felhasználásáról hallhattunk. Megismerhettük a szennyvíztelepek működését, az iszap keletkezésének és kezelésének bonyolult lépéseit, a tárolására vonatkozó szigorú szabályozásokat. Majd az általuk folytatott, több éves kísérlet eredményeibe nyertünk bepillantást, ahogyan egyéb, szerves és műtrágyák jótékony hatásaival hasonlították össze.

 

 

 

 

 


Online-marketing

Fehér András, a Debreceni Egyetem ügyvivő-szakértője a kurzus keretén belül beszélt az online-marketing jelentőségéről, a hagyományos és modern marketing eszközök alkalmazásáról. Emellett kitért a piackutatás új módszereire és a kurzus résztvevőivel közösen elemezte használhatóságukat, eredményességüket.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Prezentációs készségek fejlesztése

Dr. Pierog Anita, a Debreceni Egyetem adjunktusa a kurzus keretén belül hallgatóinkat a prezentálási készség fejlesztésével segítette. A kurzus keretén belül a szakdolgozat és diplomadolgozat védésén történő prezentálás, a TDK konferencián, vagy egyéb konferencián való bemutató előadásának alapvető hibalehetőségeire, általános hibáira mutatott rá. Emellett hallgatóink interaktív beszélgetés keretén belül gyakorolhatták az egyetemi élet egyik kulcsfontosságú pillanatához, a szak-, vagy diplomadolgozat védéséhez kapcsolódó jó előadásmódot.

 

Last update: 2022. 08. 01. 19:31